nawigacja

Wydawnictwa

Biuletyn informacji publicznej

sonda

W nocy z 2 na 3 października powstańcy w Warszawie skapitulowali przed Niemcami. Czy był to dobry moment?
Powstanie należało zakończyć na poczatku sierpnia, gdy stało się jasne, że powstańcy nie opanują brzegów Wisły, linii kolejowych i lotniska.
Należało skapitulować po fiasku desantu armii Berlinga.
Tak, Powstanie skapitulowało dopiero wówczas, kiedy dalsza walka była już niemożliwa.

zobacz wyniki

Zmarła Maria Skłodowska-Curie

Data: 1934-07-04

Maria Salomea Skłodowska przyszła na świat 7 listopada 1867 r. w kamienicy przy ul. Freta na warszawskim Nowym Mieście w rodzinie inteligenckiej pochodzenia szlacheckiego - jej ojciec był dyrektorem gimnazjum, a matka kierowała pensją dla panien.

Przyszła noblistka edukację odebrała w rodzinnym mieście. Wcześnie zapragnęła studiować na paryskiej Sorbonie. Pracowała więc przez kilka lat jako guwernantka, a w 1891 r. wyjechała za granicę. Tam zdała egzaminy na wydział fizyki i chemii Sorbony i rozpoczęła naukę. Musiała wieczorami ciężko pracować jako korepetytorka, co jednak nie przeszkodziło jej z sukcesem kontynuować studiów - w 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki, a rok później dyplom z matematyki.

W tym samym czasie poznała doktoranta Henriego Becquerela - Pierre’a Curie, którego poślubiła w 1895 r. Dzięki wsparciu męża Maria została zatrudniona przez Becquerela, u którego rozpoczęła badania nad radioaktywnością rudy uranowej. Po czterech latach żmudnych eksperymentów, w wyniku rozdzielania rudy na pojedyncze związki chemiczne i poszukiwań związku wpływającego na jej wysoką radioaktywność, udało się jej odkryć dwa nowe pierwiastki: polon i rad. W 1903 r. za to osiągnięcie małżonkowie Curie otrzymali Nagrodę Nobla - Maria uzyskała również doktorat z fizyki na Sorbonie i rozpoczęła pracę w laboratorium męża, mianowanego profesorem. W 1906 r. zginął on w wypadku. Władze wydziału postanowiły przekazać jego laboratorium i katedrę wdowie, nadając jej tytuł profesora - jako pierwszej kobiecie w historii. Pod koniec 1911 r. przyznano jej drugą Nagrodę Nobla za osiągnięcia w badaniach nad radioaktywnością. Trzy lata później zbudowano z jej inicjatywy Instytut Radowy w Paryżu, prowadzący szczegółowe badania z zakresu nauk ścisłych (w tym medycyny).

W czasie I wojny światowej nadzorowała organizację polowych stacji rentgenograficznych dla żołnierzy. Po 1918 r. zaangażowała się w promowanie instytutów leczących choroby nowotworowe. W 1932 r. założyła w Warszawie Instytut Onkologii.

Dwa lata później 4 lipca Maria Curie zmarła w Passy we Francji na białaczkę. Pochowano ją obok męża w Sceaux, a w 1995 r. szczątki obydwojga zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu.

M. G.-K.

O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały z kalendarium Muzeum Historii Polski są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.

Przyszła siedziba MHP

1730 (284 lat temu)