nawigacja

Strona główna

Aktualności

Muzeum

Artykuły

Wydarzenia

Wystawy

Konkursy

Wydawnictwa

Multimedia

Linki

Biuletyn informacji publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej

sonda

Państwo Mieszka I i Bolesława Chrobrego, to dla Ciebie:
Podwalina polskiej państwowości i tożsamości narodowej
Okres wielkich, polskich sukcesów militarnych
Organizacja, która brutalnie położyła kres sielskiemu życiu niezależnych słowiańskich społeczności


zobacz wyniki

Zmarła Maria Skłodowska-Curie

Data: 1934-07-04

Maria Salomea Skłodowska przyszła na świat 7 listopada 1867 r. w kamienicy przy ul. Freta na warszawskim Nowym Mieście w rodzinie inteligenckiej pochodzenia szlacheckiego - jej ojciec był dyrektorem gimnazjum, a matka kierowała pensją dla panien.

Przyszła noblistka edukację odebrała w rodzinnym mieście. Wcześnie zapragnęła studiować na paryskiej Sorbonie. Pracowała więc przez kilka lat jako guwernantka, a w 1891 r. wyjechała za granicę. Tam zdała egzaminy na wydział fizyki i chemii Sorbony i rozpoczęła naukę. Musiała wieczorami ciężko pracować jako korepetytorka, co jednak nie przeszkodziło jej z sukcesem kontynuować studiów - w 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki, a rok później dyplom z matematyki.

W tym samym czasie poznała doktoranta Henriego Becquerela - Pierre’a Curie, którego poślubiła w 1895 r. Dzięki wsparciu męża Maria została zatrudniona przez Becquerela, u którego rozpoczęła badania nad radioaktywnością rudy uranowej. Po czterech latach żmudnych eksperymentów, w wyniku rozdzielania rudy na pojedyncze związki chemiczne i poszukiwań związku wpływającego na jej wysoką radioaktywność, udało się jej odkryć dwa nowe pierwiastki: polon i rad. W 1903 r. za to osiągnięcie małżonkowie Curie otrzymali Nagrodę Nobla - Maria uzyskała również doktorat z fizyki na Sorbonie i rozpoczęła pracę w laboratorium męża, mianowanego profesorem. W 1906 r. zginął on w wypadku. Władze wydziału postanowiły przekazać jego laboratorium i katedrę wdowie, nadając jej tytuł profesora - jako pierwszej kobiecie w historii. Pod koniec 1911 r. przyznano jej drugą Nagrodę Nobla za osiągnięcia w badaniach nad radioaktywnością. Trzy lata później zbudowano z jej inicjatywy Instytut Radowy w Paryżu, prowadzący szczegółowe badania z zakresu nauk ścisłych (w tym medycyny).

W czasie I wojny światowej nadzorowała organizację polowych stacji rentgenograficznych dla żołnierzy. Po 1918 r. zaangażowała się w promowanie instytutów leczących choroby nowotworowe. W 1932 r. założyła w Warszawie Instytut Onkologii.

Dwa lata później 4 lipca Maria Curie zmarła w Passy we Francji na białaczkę. Pochowano ją obok męża w Sceaux, a w 1995 r. szczątki obydwojga zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu.

M. G.-K.

O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały z kalendarium Muzeum Historii Polski są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.

Przyszła siedziba MHP

Artykuły

Kalendarium

28 lutego

1919 (96 lat temu)

1981 (34 lat temu)

Zobacz inne wydarzenia »

Newsletter


Newsletter